Budownictwo w stylu góralskim


Historia powstania stylu góralskiego

O pojawieniu się charakterystycznego stylu góralskiego mówi się od XIX wieku, wówczas zaczęły powstawać drewniane domostwa, tak chaty jak i wille. Początkowo był to rozwój od chaty o surowych warunkach, do bogato zdobionej willi. Na początku XX wieku zaobserwowano powrót do bardziej pierwotnego stylu, jest to trend które do dziś dnia cieszy się dużą popularnością już nie tylko pośród górali.

 

Materiał budowlany

Domy w stylu góralskim budowane są drewna, dominują pod tym względem jodła i świerk. Tradycyjne przygotowanie drewna sprawia, że nie wymaga ono impregnacji a mimo to stanowi długoletni, a wręcz długowieczny materiał budulcowy. W budowie domów dla ich izolacji wykorzystuje się również mech, wełnę mineralną lub styropian.

 

Dominanty stylu góralskiego

W stylu góralskim jak już wspomniano dominuje drewno, z którego wykonane są płazy budujące ściany budynków, których dachy pokryte są również drewnianym gontem. Spadziste dachy chronią dom przed grubymi warstwami śniegu, które mogłyby załamać dach. Domy góralskie wyposażone są w wysokie podmurówki z kamienia, co wynika z uwarunkowań terenu. Liczne w takich domach są balkony, tarasy i werandy.

Wyszukiwarka

Logowanie

Zarejestruj się