Sposoby na wymarzony ogród


Dom z ogrodem jest marzeniem niejednej osoby. Kiedy prace związane z budową domu dobiegają końca warto pomyśleć o założeniu ogrodu. Ważnym czynnikiem, który determinuje jego charakter jest wielkość działki. W sytuacji, kiedy jest ona duża nasze możliwości aranżacji są niemal nieograniczone. Mała działka wymaga od właściciela znalezienia rozwiązań, które pozwolą stworzyć piękny ogród na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

 

ogrod94pexels-photo-27596
 

Zakładanie ogrodu – od czego zacząć?

 

Zakładanie ogrodu podobnie jak budowę domu należy zacząć od planowania. Jedynie przemyślane działania pozwolą maksymalnie efektywnie zagospodarować dostępną nam powierzchnię.


Czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę to:

 

  • wielkość działki,

  • ukształtowanie terenu,

  • jakość gleby,

  • warunki klimatyczne,

  • potrzeby domowników.


ogrod74garden    ogrod4garden-way    mebleogrod98elaxation-946147_960_720
 


Wielkość działki determinuje wiele naszych planów na zagospodarowanie ogrodu. Jeżeli mamy do wykorzystania jedynie małą powierzchnię rozwiązania aranżacyjne są bardzo ograniczone. Nie oznacza to jednak, że nasz ogród będzie nieatrakcyjny. Jeżeli się postaramy mamy szansę stworzyć bardzo efektowną przestrzeń, która ucieszy nasze oczy o każdej porze roku i stanie się ozdobą naszej posesji.  Również duża działka jest wyzwaniem dla swoich właścicieli. Wbrew pozorom zagospodarowanie jej nie jest sprawą prostą. Założenie atrakcyjnego, a jednocześnie funkcjonalnego ogrodu wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Osoby, które nie mają wielkiego pojęcia o ogrodnictwie mogą rozważyć zatrudnienie profesjonalnej firmy, która zaprojektuje ich ogród od podstaw. Szukający prawdziwych profesjonalistów w swojej branży należy jako najważniejszy czynnik sprawdzić jak wyglądają ich realizacje w danym interesującym nas typie ogrodów. Przykładowo, gdy wymarzyliśmy sobie nowoczesny ogród i taki też planujemy stworzyć, szukamy firmy mogącej pochwalić się stricte nowoczesnymi projektami. Z takiej profesjonalnej pomocy przy projektowaniu ogrodu można skorzystać w tym miejscu  - Newgardenstyle.pl.


ogrod94flowers-732765_960_720


Czyli szukamy do skutku projektanta który wykonywał już dokładnie takie założenia ogrodowe o jakie nam chodzi, ponieważ w innym wypadku nasz nowoczesny ogród może okazać się kolejną, acz w tym wypadku, nieudolną adaptacją ogrodu francuskiego. Takie rozwiązanie tylko pozornie kojarzy się z większymi trudnościami W praktyce błędy przy zakładaniu ogrodu generują znacznie większe koszty niż skorzystanie z właściwego choć nawet drogiego projektanta.

 

Czynniki, które należy uwzględnić przed zagospodarowaniem działki

 

 

ogrod8pexels-photo-109042Bardzo istotną kwestią, którą należy uwzględnić przed założeniem ogrodu jest ukształtowanie terenu wokół naszego domu. Jeżeli przykładowo jest on pochyły, determinuje to wybór konkretnych rozwiązań aranżacyjnych. Niezależnie od tego, czy interesują nas tradycyjne ogródki, czy też takie, które stworzone zostały w stylu nowoczesnym musimy wziąć pod uwagę jakość gleby dostępnej na naszej działce. Należy zdawać sobie sprawę, że w momencie, kiedy jest ona mało urodzajna będziemy mieć problemy z zasadzeniem wielu gatunków roślin.

Osoby, które nie są zadowolone z jakości posiadanej ziemi mogą zdecydować się na jej
ogrod837gardener-59727_960_720uzupełnienie. Oprócz gleby bardzo ważne są warunki klimatyczne, które sprawiają, że niektóre gatunki roślin będą mniej, a inne bardziej odpowiednie do naszego ogrodu. W polskich warunkach problemy stwarzają zwłaszcza rośliny tropikalne, które wymagają dużej ilości słońca. Warto jest więc zasięgnąć porady co do każdej wybranej prze nas rośliny (a w szczególności tej droższe) czy w mikroklimacie i położeniu w którym znajduje się nasza działka będzie się ona dobrze czuła i rozwijała prawidłowo.

 

husta2garden-966009_960_720Kiedy projektujemy ogród musimy pamiętać o osobach, które będą z nich korzystały. Jeżeli mamy dzieci koniecznie musimy przystosować teren do ich potrzeb. Nade wszystko powinien być on miejscem bezpiecznym. Należy zrezygnować z:
 

  • ostrych elementów,
  • zapadnięć,
  • głębokich oczek wodnych,
  • czy trujących gatunków roślin, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla najmłodszych.


Warto dostosować naszą przydomową oazę również do potrzeb osób starszych.